Saulės baterijos – energijos rūšies keitimo įtaisai, verčiantys saulės energiją ar kito šaltinio šviesą į elektros energiją.
Norime pabrėžti – saulės baterijos dar gali būti įvardijamos kaip ,,saulės moduliais” ir ,,saulės elektrinėmis“.
Iš pradžių saulės baterijos buvo naudojamos dirbtinių Žemės palydovų ir kosminių stočių veiklai užtikrinti. Tačiau su laiku naujoviški elektros energijos moduliai vis dažniau atrasdavo vietos ir kasdieniniame žmonių gyvenime.
Šiandien kasdieninėje žmonių buityje saulės baterijos, moduliai naudojami žibintuvėliuose, skaičiuotuvuose, laikrodžiuose, šviestuvuose, pakrovėjuose, automobilių stovėjimo aikštelių automatuose ir kt.
Lietuvoje vis dar vyrauja nuomonė, jog saulės energijos negalima efektyviai ir taupiai panaudoti. Skubame paneigti tokią nuostatą. Paimkime pavyzdį – Vokietiją. Šioje šalyje saulės baterijos naudojamos labai plačiai ir pakankamai efektyviai. Tą puikiai galime daryti ir savo šalyje, nes saulės energijos kiekis pas mus yra beveik toks pats, kaip ir vidurio Vokietijos (1000W/m2). Tai reiškia, jog su 1kW saulės energijos per metus Lietuvoje galima pasigaminti 1000 kWh elektros energijos. Ši elektra yra visiškai tokia pati, kokią gausite iš elektros tinklų.
Pasiteiravus saulės energiją teikiančiais įrenginiais prekiaujančių įmonių apie šios srities pirkimo niuansus, tenka išgirsti, jog vartotojus dažniausiai domina du klausimai: saulės energijos panaudojimo būdai bei galimybės ir šią energiją teikiančių prietaisų kaina.
Pirmiausia pateiksime atsakymą, kur galima panaudoti saulės baterijas.
Saulės baterijų ir modulių panaudojimas
Saulės energija pastatų vėdinimui
Karštu oru namams vėdinti naudojami oro ventiliatoriai, kurie judina orą, taip vėsindami aplinką, pašalindami drėgmės perteklių ir nemalonius kvapus. Tam sunaudojama išties nemažai elektros energijos. Kodėl gi nepasinaudojus saulės teikiamais resursais ir nepasigaminus švarios ir nemokamos elektros energijos?
Saulės energija namų šildinimui
Paprastai saulės energijos naudojimas namų šildymui laikomas pasyviu erdvės šildymu. Jeigu namuose turite elektrinį šildymą, kurio pagalba karštas vanduo varinėjamas po radiatorius, galima tik įsivaizduoti, kokias sąskaitas gaunate už elektros energijos sunaudojimą. Tuo tarpu, pasistatę saulės elektrinę su dviguba apskaita, galėsite vasarą sugeneruoti tikrai nemažai elektros energijos, kuri žiemos metu bus panaudota namų šildymui.
Saulės energija baterijų pakrovimui
Tai labai patogu, jeigu namuose būnate retai arba atvykstate, sakykim, į vasarnamį tik retkarčiais pernakvoti. Natūrali saulės energija efektyviai pakraus saulės baterijų sistemą, o susidariusią elektros energiją galėsite panaudoti vakare arba naktį, kai saulės nebebus. Be to, tokios autonominės sistemos labai patogios tokiose vietose, kur atvesti elektros tinklą gana sudėtinga.
Taip pat saulės baterijos gali padėti įkrauti hibridinio ar vien elektra varomo automobilio bateriją.
Elektros energija apšvietimui
Visi trokštame turėti jaukiai apšviestus namus. LED apšvietimo ir saulės energijos dėka, galime ištisą parą turėti apšviestą namą, kiemą ir netgi gatvę. Svarbiausia – tam prireiks minimalių kaštų. Namų saulės elektrinės populiarėja visame pasaulyje, todėl ir mes esame ne išimtis. Tokia elektrinė aprūpina dideliu kiekiu elektros energijos, kurios užtenka ir visaverčiams namų aplinkos apšvietimui.
Viso namo aprūpinimas elektros energija
Šis aspektas tarsi apjungia visus anksčiau minėtus į vieną komplektą. Vienas populiariausių ir ekonomiškiausių saulės energijos panaudojimo būdų yra viso namo aprūpinimas ja. Jau minėjome, jog saulės dėka galite pasigaminti tą pačią elektros energiją, kaip iš tinklų.
Gerai apskaičiuota ir parinkta saulės elektrinė gali patenkinti visus elektros poreikius, o tai reiškia, jog ateityje jūs nebegausite milžiniškų sąskaitų už elektrą. Dažniausiai yra naudojami saulės moduliai, kurie tinka bet kokiam pastatui, net ir namui ant ratų. Toliau pateikiame plačiau apie saulės modulius ir jų įsigijimo bei kainų niuansus.
Saulės baterijų galimybės ir nauda
Domėdamiesi saulės energijos teikiamomis galimybėmis ir privalumais galite susidurti su fotovoltikos terminu. Fotovoltika – tai saulės baterijų ir saulės energijos technologijų sritis. Šiomis dienomis mūsų šalyje populiarėjant atsinaujinančios energijos gamybai, montuojamas vis didesnis kiekis saulės fotovoltinių elektrinių. Jos susideda iš saulės baterijų (dar vadinamų saulės elementų), juos sujungiant nuosekliai ir suskirstant į grupes.
Šiuo metu populiariausios saulės baterijos yra gaminamos iš silicio, į kurį įterptos priemaišos, kad susidarytų pn sandūra (puslaidininkė sandūra, nes saulės baterijų veikimas paremtas puslaidininkiais).
Smagu ir gana naudinga tai, jog įvairiausių technolgijų dėka galima stebėti vykstančius procesus:
- kokiu laiku.
- kiek energijos pagaminama.
- kiek nuolatinės srovės paverčiama į kintamą, įtampos ir srovės dydį ir kt.
Saulės baterijos kaina
Pirmiausia, paminėsime, jog saulės elektrinės kaina labiausiai priklauso nuo jūsų pasirinktų komponentų (ypač nuo saulės baterijų ir srovės keitiklių – valdiklių) ir nuo saulės jėgainės dydžio.
Dažniausiai kainos skaičiuojamos ir lyginamos už vieną įrengtą kilovatą (kW).
Energijos Skirstymo Operatoius teigia, jog Lietuvoje vidutinė saulės elektrinė yra apie 8 kW. 8kW saulės elektrinės kaina su įrengimu, atsižvelgiant į jos komplektaciją, gali kainuoti apie 900-1200 Eur už kilovatą (EUR/kW).
Tai sudaro 8-10 tūkst. eurų su PVM iš viso. Atėmus gautą paramą, tokia saulės jėgainė jums gali atsieiti apie 5-7 tūkst. eurų.
Verta žinoti, jog įsirengiant didesnę elektrinę, proporcingai mažėja vieno įrengto kilovato kaina. Dabar apie tai, ką reikia žinoti apie teikiamą paramą saulės elektrinėms?
Saulės baterijų parama
Paramą saulės jėgainėms Lietuvoje skirsto Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Paramos dydis paprastai būna 323 eurai už kilovatą. Tokia parama padengia apie 30-30% viso įrenginio išlaidų.
Paraiškos, norint gauti paramą saulės elektrinei, priimamos vieną kartą per metus. Jos priėmimas trunka apie mėnesį ir prasideda nuo tų metų sausio 2 dienos.
Taigi, kiek jums kainuos saulės jėgainė apskaičiuoti išties nesunku. Sakykim, už 5kW saulės elektrinę gausite 1615 eurų paramą, tuo tarpu, už 10kW jėgainę – 3230 eurų.
Dar vienas svarbus dalykas – pažymos paramai gauti pildymas. Atsinaujinančios energetikos srityje dirbantys profesionalai padės užpildyti anketą ir pateikti prašymą.
Dėl paramos gavimo reikia kreiptis į atsinaujinančios energetikos srities profesionalus, kurie padės atlikti visą pažymo užpildymo ir paramos gavimo procesą.
Saulės baterijų montavimas ir įrengimas
Dažnai prekybininkams tenka išgirsti klausimą: ar galime saulės elektrinę susimontuoti patys?
Žinoma, galite.
Tokiu atveju atkris įrangos montavimo įkainis. Tik reikia atminti, jog montavimui reikia įgūdžių ir specifinių žinių.
Ypatingai nepatariame užsiimti saviveikla, jei saulės elektrinę montuosite ant stogo. Tai gali būti pavojinga. Įranga yra gana sunki, viena saulės baterija sveria apie 20 kg. Geriau tą patikėti profesionalams.
Įprastai saulės energijos įrenginiais prekiaujančios įmonės ne tik pasiūlys ir išrinks reikiamą gaminį, bet ir suteiks įrangos sumontavimo paslaugas.
Saulės baterijų atsiperkamumas
Galiausiai įdomu – per kiek laiko atsipirks įrengta saulės elektrinė?
Į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai gana sunku.
Tiesa ta, jog ne viena aplinkybė lemia saulės jėgainės atsiperkamumo laikotarpį.
Tačiau yra pagrindinės prieažastys ją leminačios:
Pirmiausia – regionas. Priklausomai nuo Lietuvos vietovės, vienodos galios saulės elektrinė gali pagaminti skirtingą kiekį elektros energijos.
Statistiškai įvertinus galime teigti, jog elektros gavybos kiekis gali skirtis net iki 10%.
Didelę įtaką turi ir stogo forma, pasvirimo kampas bei kryptis. Manoma, jog idealiausia saulės elektrinės orientacija Lietuvoje – pietų kryptis.
Atsiperkamumo laikotarpį lemiai ir elektros vartojimo grafikas – ar iškarto sunaudosite visą pagamintą energiją ar prireiks elektros energijos pasaugojimo paslaugos*
*Ši paslauga yra naudinga, kai jūsų saulės baterijos pagamina elektros energijos į priekį, todėl galima naudoti saugojimo paslaugą ir elektrą panaudoti tuomet, kai saulės yra mažiau, pavyzdžiui, žiemą.
Visgi, preliminarūs paskaičiavimai egzistuoja.
Jie rodo, jog saulės jėgainė Lietuvoje atsiperka maždaug per 6-7 metus.
Rekomenduojame naudotis atsinaujinančios energijos srities profesionalų pagalba. Jie padės paskaičiuoti ir parinkti pačius ekonomiškiausius ir konkrečioje srityje tinkamiausius saulės energijos vertimo elektros energija įrenginius ir padės parengti prašymą APVA paramai gauti.